Mire kell figyelni és hogyan lehet megelőzni ennek kialakulását? Az utóbbi években a kánikulai időszak gyakorisága és időtartama is jelentősen megnövekedett. A 2015-ös év jól mutatta, hogy mennyire érzékenyek a hőségre a tejelő tehenek.
Gyakran negatív hatással vannak a nyári hőséghullámok a tejelő tehenekre, ennek jelei: kevesebb takarmányt vesznek fel, megnövekedett szomatikus sejtszám, tejmennyiség csökkenése, anyagcsere- és szaporodásbiológiai zavarok. Stalltechnik-B Service Kft. magyarázatot add a következő cikkben, hogy melyek azok a tünetek, melyek a hőség stresszre utalnak, és mit lehet ez ellen tenni.
Az alacsony hőmérsékletet sokkal jobban viselik a tehenek, mint a meleget, pont fordítva, mint az embereknél. Az emberek 18-22°C – on érzik magukat legjobban, a tejelő teheneknél ez a hőmérséklet 4-16 °C- között mozog. Ennek az az oka, hogy az felvett takarmány emésztése során a mikroorganizmusok sok hőt szabadítanak fel a tehenek gyomorrendszerében
Egy tehén „hőtermelése“ a takarmányfelvételtől és a takarmány összetételétől függően elérheti az 1,5 kW-ot is.
Ezt a hőt a testfelületén adja le a tehén a környezetébe. Emelkedő külső hőmérsékletnél egyre rosszabb a tehenek hő leadása és növekvő párologtatással, azaz megnövekedett légzésszámmal és izzadással próbálják a meleget leadni. De a levegő páratartalma behatárolja a párologtatás által leadható hő mennyiségét.
A hőség stressz kialakulásához a levegő hőmérséklete és a levegő páratartalma is hozzájárul. Kifejlesztették az USA-ban az úgynevezett TH- Indexet, (Hőmérséklet- H- Index), amit ebből a két adatból számolnak, a tejelő tehenek hőség stressz terhelésének meghatározására. Minél melegebb és párásabb a levegő, annál magasabb a hőség stressz kialakulásának kockázata.
Egy, kereskedelmi forgalomban lévő időjárás előrejelző készülékkel ellenőrizhető a hőmérséklet és a levegő páratartalma is.
A hőség stressz erősen megterheli a tejelő tehenek anyagcseréjét. A megnövekedett állás megterheli a körmöket. A csökkenő takarmányfelvétel energia hiányhoz vezet és gyengíti a tehén immunrendszerét. Különösen hosszabb ideig fen álló hőség esetén megjelenhetnek a különböző betegségek, mint tőgygyulladás, anyagcsere- és szaporodásbiológiai zavarok.
Az istálló tervezése során megelőzhetjük a hőség stressz kialakulását, ha betartunk néhány alapvető szabályt:
A gyakorlatban az axiális ventilátorok váltak be. 30 °C –os külső hőmérséklet és viszonylag páradús 70%-os páratartalom esetén elérhető a 2,5 m/s forgási sebesség esetén 6,1 °C –os hűtő hatás érhető el. Abban az esetben, ha a levegő sebessége 1 m/s alá csökken, szükséges egy második ventilátor beépítése is. A tökéletes hatásfok eléréséhez a megfelelő magasságba kell az axiális ventilátort szerelni, az alsó éles ventilátort kb. 2,5 m magasságba kell felszerelni és 10-15 °-ban a padló felé döntve. A legnagyobb hűtő hatást úgy érhetjük el, ha a légáramlat oldalról éri az állat testét.
A ventilátorokat úgy kell beépítetni, hogy lehetőleg akadályoztatás nélkül tudják a friss levegőt az istálló északi és keleti oldaláról felszívni. Arra is kell figyelni, hogy a ventilátor által az istállóba beszívott levegő az ellenkező oldalon akadály nélkül távozhasson és semmilyen akadály ne gátolja a légáram útját. A felszerelt ventilátorokat láncokkal rögzíteni kell, ezzel megakadályozva a belengést. Hosszan tartó hőséghullám esetén éjszaka is járassuk a ventilátort, ezzel is hűtve az állatokat.
A hőségtől a legjobban a zsúfoló térben, a szárazon állóban és a fejőállásban szenvednek az állatok. A ventilátorok által okozott légmozgás nagy előnye még, hogy a bogarakat is elűzi.
Kritikusan kell szemlélni a tehénzuhanyt, mivel pótlólagos nedvességet okoz az istállóban, ami még fel is erősítheti a hőség stresszt. Ha használunk ilyet, magas nyomáson finom permet formájában kerüljön a levegőbe a víz, finom köd alakuljon ki, így nem lesznek vizesek a tehenek.
A víz a legfontosabb takarmány. Hőség esetén biztosítani kell, hogy az állatok naponta akár 180 l vizet is magukhoz vehessenek.
Az kiemelten fontos, hogy biztosítva legyen a megfelelő szintű alap takarmány felvételének lehetősége. A következő dolgokra kell figyelni: a vályú kiszáradása (javasolt a nedvesebb silóval történő etetés, a keverőkocsiban vizet kell hozzáadni) naponta többször kell ezeket pótolni.
A hőség stresszben csökken az állatok alaptakarmány fogyasztása, a hizlaló takarmányfogyasztás viszont nő, ez a gyomor elsavasodásának kockázatát növeli. Ha ennek veszélye fenn áll, érdemes csökkenteni a hizlaló takarmány mennyiségét.
Szintén bevált módszer hőség stressz esetén, ha növeljük az ásványi anyag koncentrációját (+20%) azért, hogy az izzadással kiegyenlítődjön a csekélyebb takarmány fogyasztás és a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk a tehenek hőségterhelését. Ezáltal megelőzhetjük, hogy nyáron megemelkedjen a káros sejtszám, vagy anyagcserezavarok, termékenységi problémák alakuljanak ki.